Loading...

19 listopada: Światowy Dzień Toalet | dbaj o sieć

W obchodzonym 19 listopada Światowym Dniu Toalet warto pochylić się nad lokalnymi aspektami sanitaryzacji. PUM Sp. z o.o. w Gubinie, przypomina z tej okazji dlaczego warto dbać o sieć kanalizacyjną i korzystać z niej zgodnie z przeznaczeniem – co ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo i środowisko naturalne. Tylko w tym roku, PUM Sp. z o.o. w Gubinie podejmowało ponad 30 interwencji związanych wyłącznie z udrożnieniem i przywróceniem jej funkcjonalności.

Długość sieci sanitarnych i ogólnospławnych wraz z przyłączami w Gubinie wynosi łącznie 106,7 km, obejmując 97% mieszkańców. W cały układ sieci kanalizacyjnej na terenia miasta wmontowanych jest 10 przepompowni ścieków. Sieć kanalizacyjna jest zaprojektowana na przyjmowanie przydomowych ścieków, nieczystości sanitarnych oraz papieru toaletowego. Poniżej znajdziecie Państwo kilka podstawowych zasad bezpiecznego użytkowania sieci.

 

CZEGO NIE WRZUCAĆ DO UBIKACJI?

  1. Ręczniki papierowe, chusteczki nawilżane, pieluchy, tampony, patyczki i płatki kosmetyczne, nici dentystyczne wykonane są z tkaniny, która nie rozpuszcza się             w wodzie, pęcznieje i nie ulega rozdrobnieniu.  W efekcie prowadzą do zatkania odpływu toalety, pionów kanalizacyjnych oraz poważnie zakłócają procesy technologiczne oczyszczania ścieków. Zapychają oraz blokują urządzenia w sieci, doprowadzając do ich unieruchomienia i uszkodzenia. Przenikają do trudno dostępnych części pomp i maszyn, stanowiąc jedną z najczęstszych przyczyn awarii przepompowni. 
  1. Obierki, kości, resztki po jedzeniu i gotowaniu przyciągają szczury i powodują zwiększanie ich populacji. Powszechnie wiadomo, że przenoszą choroby oraz powodują szkody w infrastrukturze.
  1. Fusy po kawie i herbacie, tłuszcze i oleje pod wpływem zimnej wody tężeją w rurach i zmniejszają ich średnicę. Ponadto substancje te odkładają się na przewodach kanalizacji sanitarnej oraz łączą się z innymi nieczystościami, tworząc nieprzepuszczalną bryłę.
  1. Części garderoby, opatrunki, czyściwa zawierają włókna nierozpuszczalne w wodzie i uniemożliwiają swobodny przepływ ścieków oraz znacznie przyczyniają się do większej awaryjności pomp, na całym odcinku sieci kanalizacyjnej aż do oczyszczalni.
  1. Torby foliowe, prezerwatywy, nakrętki, opakowania po kostkach WC w znacznym stopniu mogą ograniczyć przepustowość i wydajność sieci. Nie rozkładają się                    w wodzie a zawarty w nich plastik zanieczyszcza środowisko i stanowi zagrożenie dla zwierząt.
  1. Leki, smary, farby, kleje, lakiery, rozpuszczalniki niewłaściwie utylizowane mogą zaszkodzić zdrowiu i życiu ludzi. Zawarte tam związki chemiczne zakłócają                               i zmniejszają skuteczność biologicznego procesu oczyszczania ścieków, stanowiąc zagrożenie dla organizmów wodnych, żyjących w wodach powierzchniowych                        i środowiska naturalnego.

 

  1. Gruz, piach, cement, gips opadają na dno przewodów kanalizacyjnych i tworząc zwartą masę,  powodują trudno usuwalne i kosztowne zatory. Stanowią one jedną z głównych przyczyn zalania najniżej położonych odpływów na pionach kanalizacyjnych.
  1. Igły, szpilki, agrafki stanowią zagrożenie dla pracowników usuwających zatory i serwisujących obiekty kanalizacyjne. Ryzyko zranienia i zakażenia zanieczyszczonymi przedmiotami, których nie sposób dostrzec w miejscu awarii, znacząco wzrasta i może skutkować poważnymi konsekwencjami.
  1. Włosy, sierść zwierząt łącząc się w sploty oraz zawijając się w rurach kanalizacyjnych w zbitą masę, stale ograniczają przepustowość i blokują przepływ w sieci, aż do całkowitego jej zatkania.
  1. Niedopałki papierosów zawierają toksyczne substancje chemiczne, które przenikają do wód gruntowych i szkodzą pożytecznym mikroorganizmom oczyszczającym ścieki w biologicznej części oczyszczalni.

                                                                                                         

    Zarząd

Menu
Skip to content